Ember és számítógép kapcsolatában kitüntetett szerepet játszanak a perifériák, azok a kiegészítő eszközök, amelyekről információt viszünk át a komputerre, és fordítva, gépünkről rajtuk keresztül jut el az információ hozzánk. Lényegében a számítógéphez kapcsolódó és a rendszer által kontrollált összes hardverelem periféria, amelyek múltja és jelene jól végigkövethető az NJSZT Informatikatörténeti Kiállításán.
A perifériákkal – a pontosság kedvéért: nagy részükkel – minden esetben bővíthetjük a „gazdaszámítógép” képességeit (nagyobb lesz a teljesítménye, jobb a hangminősége stb.), szűkebb értelemben opcionálisan, de nem kötelezően használható eszközök. Általában nem kulcskomponensek, mint például a központi feldolgozó egység (CPU) vagy a tápegység, azaz könnyen eltávolíthatók, de ugyanilyen könnyen rá is kapcsolhatók egy számítógépes rendszerre.
Eredetileg külsőleg, például számítógépes buszon keresztül kapcsolódtak a komputerhez. Csakhogy egyes mai perifériák, mint a monitorok, a billentyűzet vagy a lemezmeghajtók használata valójában nem opcionális – olyannyira nem, hogy a billentyűzet és az egér (amelynek a kurzor kontrollálása a rendeltetése) a legfontosabb perifériák –, míg például a videodigitalizáló kártyák belső eszközök. A KVM (keyboard, video monitor, mouse) rövidítés a három kulcsfontosságú perifériára vonatkozik.
Mindegyik perifériát speciális, eszközmeghajtó program működteti, nélküle leállnának. Egyesek (lyukszalagok, lyukkártyák, floppy meghajtók) számítótörténeti relikviává, muzeális értékké váltak, de például CD-meghajtót is egyre kevesebbszer használunk.
Teljesen mindegy, hogy komputerünk rendeltetése munka, játék vagy szórakozás, a perifériáknak köszönhetően mindig hatékonyabb, könnyebb kezelni. Felhasználóbarátok, rendszereinket ergonomikusabbá teszik. A géphasználat gyakorisága, a feladat, a játék vagy a szórakozás típusa határozza meg, hogy mikor milyenre van szükségünk.
A géppel való kapcsolatuk alapján többféle perifériakategória létezik. Ilyenek például a komputernek adatokat vagy utasításokat küldő beviteli (input) eszközök, mint az egér, a billentyűzet, a képszkenner, a bárkódolvasó, a játékkontroller, egyes ceruzák, mikrofonok, webkamerák stb.
Fordítottjaik, az output eszközök, amelyeken keresztül a gép információkat továbbít a felhasználónak. Ilyen lehet egy monitor, kivetítő, nyomtató, fejhallgató stb.
Egyes eszközök a be- és a kimenti (input és output) funkciót egyszerre képesek betölteni. Ezek leginkább adattárolásra alkalmas szerkezetek, mint a lemezmeghajtók, az SSD-k, az USB flash-meghajtók, a memóriakártyák, a hálózati adapterek vagy a multifunkcionális printerek.
Sok modern, kortárs elektronikus eszköz, például az okosórák vagy a tabletek rendelkeznek olyan interfésszel, amelyen keresztül számítógépes perifériaként is funkcionálnak.
Frissítve: 2023. december 27.