A Neumann Társaság blogja az informatika, robotika legmenőbb témaköreiről – újszerű megközelítésben.

Kvantumugrás

Kvantumugrás

Meddig érvényes a számítástudomány leghíresebb törvénye?

2021. október 27. - ferenck

Az integrált áramkörök kapacitása kétévente megduplázódik – mondja ki a számítástudomány talán legtöbbet emlegetett, az egyik Intel-alapító, Gordon Moore 1965-ben megfogalmazott törvénye. Másik előrejelzése szerint az integrált áramkörökbe épített tranzisztorok száma évente megkétszereződik. Az első…

Tovább

A számítógépes kép mindenhatósága – mesevilágok a monitortól a mozivászonig

Évtizedek óta képkorszakban élünk, reklámoktól filmekig, honlapoktól játékokig, a képek egyre markánsabban hatnak tudatunkra és tudatalattinkra; a marketingnek is fontos részei, mert szinte minden terméket álló- és mozgóképekkel adnak el. A mai képek nagy részét kamerával, távcsővel, mikroszkóppal…

Tovább

Edge computing: gyors számítások a peremen

Az utóbbi hónapokban, egy-két évben kevés infokommunikációs kifejezést hallottunk annyit, mint a magyarra leginkább peremhálózati számításokra fordított edge computingot. De mi is az? Előrejelzések alapján 2025-ig 61 százalékkal nő a világ adatállománya (a céges adatoké 75 százalékkal). A növekedés…

Tovább

Aktuátorok: mi a közös az automatikusan nyíló Tesco-ajtóban és egy elektromos motorban?

Amikor bemegyünk egy áruházba, az ajtó automatikusan kinyílik, vagy ha az autóülést tetszés szerint előre-, aztán visszatoljuk, aktuátorok működnek a háttérben, azok garantálják, hogy be tudunk lépni a boltba, és az ülés is pont ott van, ahol szeretnénk. Az aktuátor a magyarul cselekvőt jelentő…

Tovább
süti beállítások módosítása