A Neumann Társaság blogja az informatika, robotika legmenőbb témaköreiről – újszerű megközelítésben.

Kvantumugrás

Kvantumugrás

Miért hasznosak az ágensek?

2021. március 31. - ferenck

Az ágens szó a köznyelvben változást okozó erőre, a kémiában a kívánt módosulást előidéző vegyi anyagra vonatkozik, régebben pedig üzleti, sőt politikai megbízott, azaz ügynök értelemben is használták. A számítástudományban szintén megvan a maga jelentése.     Az informatika története során…

Tovább

Mire jó a homálylogika?

Iskolai informatikaórákon megtanultuk, hogy a mai számítógépek zömének működése nullákon és egyeken alapul. Csakhogy a természetben és a valóságban elég ritka, hogy egy állítás nulla vagy egy, azaz teljesen igaz, vagy teljesen hamis. A jelenséggel a homálylogika foglalkozik, elvei alapján például…

Tovább

Amikor a természetes evolúció elvei működtetik az algoritmusokat

Biológia és infokommunikációs technológiák izgalmas határterülete a rendkívül bonyolult folyamatok, mint az evolúció, az önszerveződés, vagy a tanulás modellezése számítógépes módszerekkel. A szerteágazó módszerek egyik legrégebbikének a számítástudomány  több ágában, például szoftverek…

Tovább

Kell-e félnünk a gépi szuperintelligenciától?

Sokan félnek a „gyenge”, és az „erős” mesterséges intelligencia után érkező szuperintelligenciától, míg mások szerint ilyen gépi entitások sosem fognak létrejönni.   Az MI fejlődése három jól elkülöníthető szakaszban írható le: az elsőt, a jelenlegit az alaposan körülírt, pontosan meghatározott,…

Tovább

Honnan indult, és hol tart ma a mesterséges intelligencia?

A számítástudományi kifejezések közül az utóbbi két évben valószínűleg a mesterséges intelligenciát hallottunk a legtöbbször emlegetni. A különféle, főként generatív applikációk jóvoltából az MI-t a mindennapokban is használjuk már, bár a maiak igencsak messze vannak még a hollywoodi filmek…

Tovább
süti beállítások módosítása